Powrót do: Znane Firmy

Płyty drogowe betonowe - Budowlany rarytas


Jadąc przez województwo dolnośląskie starą trasą A4 kierujący musi pokonać drogę wybudowaną nie z masy bitumicznej, ale z płyt betonowych. Można się wówczas zastanawiać na ich, jakością. Mimo, że od chwili ich powstania minęło już wiele dziesiątków lat, drogi te są wciąż bardzo dobrej, jakości.

Dlaczego więc nie buduje się dróg z płyt drogowych? Odpowiedź nie jest taka prosta. Jako materiał do budowy dróg płyty drogowe betonowe są wykorzystywane bardzo często. Jednak rzadko są to drogi typu autostrady lub ważniejsze drogi szybkiego ruchu, ale drogi dojazdowe, tymczasowe itp. Większość inwestorów w miastach i wsiach nie chce stosować, jako budulca drogowych płyt betonowych, ponieważ nie prezentują się tak dobrze jak nawierzchnia bitumiczna.

Droga z płyt betonowych

Ponadto pomiędzy łączeniami płyt tworzących drogę pozostaje niewielka szczelina, dzięki której płyty mogą się poruszać. Te szczeliny mają wpływ na komfort jazdy kierowców. Ponadto wielu twierdzi, że po deszczu lub innych opadach droga betonowa jest bardziej śliska i samochód nie będzie się tak dobrze zachowywał jak na drodze asfaltowej.

Takie zdanie nie jest prawdziwe. Dzieje się wręcz odwrotnie. Woda z opadów jest naturalnie odprowadzana z powierzchni płyt betonowych drogowych, dzięki czemu nie spotyka się zjawiska aquaplaningu.

Wytrzymała droga z płyt betonowych

Ponadto nawierzchnia betonowych płyt drogowych jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, rzadziej można spotkać na drogach betonowych dziury, czy też charakterystyczne dla dróg asfaltowych koleiny.

Drogi wykonane z płyt betonowych, rzadziej też podlegają odświeżaniu, choć trzeba przyznać, że co kilkanaście lat trzeba taki zabieg wykonać. Drogi asfaltowe są bardziej miękkie i bardziej podatne na uszkodzenia, więc napraw dokonuje się nawet, co kilkanaście miesięcy.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy