Powrót do: Znane Firmy

Mazaika marmurowa i narzędzia do jej obróbki


Narzędzia diamentowe od zawsze istniały i miały rację bytu szczególnie w branży kamieniarskiej. Można powiedzieć, że istnieją od momentu kiedy rozwinął się i zyskał na popularności przemysł kamieniarski. W obecnych czasach kamień i wyroby z niego (na przykład płytki i mozaiki z marmuru) jest bardzo popularnym i powszechnie wykorzystywanym materiałem. Charakteryzuje się on nie tylko niepowtarzalnym wyglądem, kojarzącym się z bogactwem i prestiżem, ale przede wszystkim niespotykaną trwałością i długowiecznością. 

Jak wykonać mozaiki marmurowe

Warto jednak wiedzieć, że jego obróbka jest niezwykle trudna i kłopotliwa. Dlatego też narzędzia diamentowe są w tej branży niezastąpione. Jak powszechnie wiadomo diament to symbol twardości i nie ma w przyrodzie twardszego materiału od niego. Co więcej jego nazwa pochodzi od słowa w łacińskim języku brzmiącego „diamentum”, co oznacza dosłownie niezniszczalny, niepokonany.  Diament to czysty węgiel.
Czym więc obrabiać tak twardy materiał jakim jest granit, jak nie najtwardszym materiałem na ziemi.

mozaiki marmurowe

Jakie powinny być narzędzia do marmuru i granitu

Narzędzia diamentowe, a właściwie segmenty na nich, zawierają ten właśnie pierwiastek. W zależności od ich przeznaczenia jest go więcej lub mniej. W sytuacji, kiedy mocno trzeba zebrać obrabiany materiał tego właśnie diamentu jest więcej. Gdy jednak chcemy naszą powierzchnię delikatnie zebrać, wygładzić jak na przykład ma to miejsce produkując marmurowe mozaiki, czy płytki, to stosujemy narzędzia o mniejszej zawartości diamentu.

W związku z tym każdy frez, piła, czy wiertło ma określoną liczbowo granulację, która oznacza zawartość diamentu w segmencie. Dzięki temu, wiemy jakie narzędzie będzie odpowiednie i najbardziej pożądane do wykonywanych przez nas obecnie prac. Narzędzia do obróbki kamienia dzielą się według wielu kryteriów, o tym jednak napiszę w kolejnych artykułach poświęconych tematyce narzędzi diamentowych i obróbki kamienia.
Podsumowując można stwierdzić, iż popularność branży materiałów do obróbki kamienia jest ściśle powiązana ze wzrostem zainteresowania granitem nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Tak długo jak popularny będzie kamień i wyroby kamienne jak mozaiki, czy płytki, tak długo rację bytu będą miały narzędzia diamentowe.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy