Powrót do: Znane Firmy

SKuteczne oddymianie budynków i wentylacja


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe musi być uwzględnione podczas realizacji każdej budowy. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, gwarantujących bezpieczne użytkowanie budynku już po jego wykończeniu. Oddymianie jest jednym z bardzo ważnych elementów każdego systemu przeciwpożarowego.

Jego prawidłowe działanie zadecydować może o ludzkim życiu. Ze względu na to, że systemy oddymiania budynków służą do usuwania z nich spalin i dymu, wpływają między innymi na przebieg ewakuacji czy możliwość dotarcia do źródeł ognia przez strażaków.

Systemy oddymiania grawitacyjny i mechaniczny

Ze względu na zasadzę działania systemy oddymiania budynków, podzielić możemy na dwa rodzaje. Podstawowym systemem, który zapewnić ma oddymianie  jest system grawitacyjny. Działa on zgodnie z zasadami fizyki i można go określić mianem „przeciągu”.

Jako dodatkowy system wspomagający zainstalować można w budynku system mechaniczny. Systemy oddymiania budynków mechaniczne wykorzystują sterowane odpowiednimi programami wentylatory. Dzięki nim dym usuwany jest z budynku szybciej.

oddymianie

Jak działa system oddymiania?

Systemy oddymiania budynków uruchamiają się w momencie kiedy wybucha pożar. Specjalne klapy, które umieszcza się na fasadzie lub dachu odchylają się, umożliwiając odprowadzania dymu. Oddymianie może być również realizowane za pomocą okien, wyposażonych w naprę umożliwiający ich automatyczne otwarcie.

Sygnał który uruchamia system pochodzić może z czujek dymu, da się go też uruchomić ręcznie specjalnym przyciskiem. Dodatkowym elementem niezbędnym do tego aby systemy oddymiania budynków działały sprawnie są dodatkowe otwory napowietrzające montowane na dolnych poziomach budynku.

Rzecz absolutnie niezbędna…

Prawidłowo przeprowadzone oddymianie umożliwia udrożnienie dróg ewakuacyjnych. Wbrew wszelkim przekonaniom to właśnie dym, a nie ogień stanowi największe zagrożenie dla ludzi uwięzionych w płonącym budynku.

Po pierwsze może one doprowadzić do utraty przytomności, po drugie zadymione korytarze o ograniczonej widoczności mogą wywołać panikę. Systemy oddymiania budynków powalają na szybsze ugaszenie pożaru, ułatwiają bowiem strażakom zlokalizowanie źródła ognia. 
KOMENTARZE:

Brak komentarzy