Powrót do: Znane Firmy

Czym jest nagrzewnica do suszarni kukurydzy


W nowoczesnym rolnictwie nagrzewnice powietrza stosuje się bardzo powszechnie w wielu budynkach gospodarczych, m.in. suszarniach tytoniu, tunelach chłodniczych, szklarniach orz przechowalniach zbóż i warzywa. Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich parametrów jakościowych nagrzewnica do suszarni zbóż są rozwiązaniem niezbędnym. Wysoka cena skupu zależy od wilgotności również w przypadku kukurydzy. W związku z tym warto inwestować także w nagrzewnice do suszarni kukurydzy.

Nagrzewnice do suszarni kukurydzy i zbóż

Ze względu na odmienne wymagania oraz warunki przechowywania nagrzewnice powietrza do suszarni zbóż i kukurydzy nieco się od siebie różnią. Pszenica  jest nieco łatwiejsza w przechowywaniu. Optymalna wartość wilgoci, przy której cena w  skupie jest najwyższa, wynosi w jej przypadku około 14%.

Aby uzyskać tą wartość nie zawsze konieczna jest nagrzewnica do suszarni zbóż. Warto ją jednak mieć, gdyby okazało się że wilgotność pszenicy jest wyższa lub z innych powodów konieczne jest dosuszanie.

Nagrzewnica do suszenia kukurydzy

Jeśli chodzi o kukurydzę to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W jej przypadku nagrzewnica powietrza jest praktycznie niezbędna. Wynika to z faktu, że zbierana w Polsce kukurydza ma wilgotność na poziomie 30%, a optymalne własności posiada ona przy wilgotności 15%.

Uzyskanie takiej wilgotności bez wspomagania nie jest możliwe. Dlatego nagrzewnice do suszarni kukurydzy są rozwiązaniem niezbędnym. Tego typu urządzenia wykorzystują nawiew gorącym powietrzem o temperaturze 80-90°C, pod koniec procesu suszenia powietrze jest podgrzewane nawet do 110C.

Inną metodą jest aby nagrzewnica powietrza osuszała kukurydzę do poziomu wilgotności 20%. Potem kukurydza jest leżakowana w specjalnym silosie, gdzie poziom wody odparowuje do wymaganych 15%. Niestety koszt nagrzewnic i ich użycia stanowi znaczący koszt uprawy.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu w skupie odpowiedniej ceny za nasze produktu rolne to zdecydowanie należy zainwestować w nagrzewnice do suszarni kukurydzy. W przypadku suszenia pszenicy nagrzewnica do suszarni zbóż nie jest obowiązkowa, ale również warto o niej pomyśleć.

Więcej informacji na: http://heyk.pl/nagrzewnice-do-suszarni-kukurydzy/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy