Powrót do: Znane Firmy

Panele słoneczne na jacht i do kamperów


Dla niektórych żeglarstwo to sport i wyzwanie, dla innych sposób na relaks i odpoczynek. Jedni i drudzy zgodnie jednak potwierdzą, że prąd jest na jachcie niezbędny. Jest kilka sposobów na dostarczenie do jachtu prądu, jednym z nich są akumulatory, drugim panele słoneczne na jacht. Takie rozwiązanie zapewnia pełną niezależność od zewnętrznych dostaw energii i gwarantuje, że prądu nie zabraknie. Panel słoneczny do łodzi może nawet stanowić źródło jej napędu.

Jak są zbudowane panele słoneczne?

Panele słoneczne na jacht (zobacz) zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. Ich działanie polega na zamianie promieniowania słoneczne na prąd elektryczny. Za najbardziej efektywne uchodzą ogniwa monokrystaliczne krzemowe.

Pojedyncze ogniwo nosi nazwę modułu słoneczne. Wiele modułów tworzy system fotowoltaiczny. Każdy dodatkowy panel słoneczny do łodzi to większy zapas energii, który może zostać wygenerowany.

Z czego składa się instalacja solarna na jachcie i w kamperze?

System instalacji solarnej składa się z kilku elementów. Najważniejsze są oczywiście panele słoneczne, ale cały układ nie może działać bez baterii, falowników oraz regulatorów ładowania.

Poszczególne elementy mają swoje ważne zadania. Baterie oczywiście magazynują energię, którą produkuje panel słoneczny. Rolą regulatora jest zapobieganie przeładowaniu baterii. Często w instalacji niezbędny jest również inwerter, który zamienia prąd stały na prąd przemienny.

Od czego zależy ilość energii powstającej w instalacji solarnej na łodzi?

Słoneczne panele mogą generować różne ilości energii. Wytworzona ilość prądu zależy od wielu czynników. Ważna jest przede wszystkim ilość energii jaka dociera do panelu, a ta z kolei zależy od pogody czy pory roku. Im większą powierzchnię czynną ma panel słoneczny tym więcej energii będzie mógł wygenerować.

Nie bez znaczenie pozostaje też jakoś układów elektrycznych, które wykorzystywane są do ładowania akumulatorów. Panele słoneczne mogą mieć również różną efektywność przetwarzania energii słonecznej na prąd.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy